Higiena jamy ustnej – 5 ponadczasowych zasad

Stan zdrowia naszych zębów może być zdecydowanie lepszy niż miało to miejsce do tej pory, a my sami możemy osiągnąć wspomniany cel bez większego wysiłku. Istnieje tylko jeden warunek, który musi zostać spełniony – zęby powinny być szczotkowane we właściwy sposób, a higiena jamy ustnej nie może być zagadnieniem, do którego podchodzi się z niefrasobliwością. Na szczęście, wbrew obawom wielu osób, dbanie o zęby nie jest zadaniem, któremu nie bylibyśmy w stanie sprostać.

Zasada pierwsza – regularność to podstawa

Od dziecka przypomina się nam o obowiązku mycia zębów, mogłoby się więc wydawać, że nawyk ten mamy znakomicie opanowany. Okazuje się jednak, że sytuacja nie jest aż tak prosta, a wyegzekwowanie obowiązku należytego dbania o jamę ustną bywa zadaniem skomplikowanym. Pamiętajmy zatem, że zęby powinny być szczotkowane dwa razy dziennie, raz dziennie zaś głęboko ukryte resztki jedzenia muszą być usuwane z wykorzystaniem nici dentystycznej. Jeśli wyjdziemy z założenia, że zasady te nas nie obowiązują, stan naszego uzębienia będzie budził poważne zastrzeżenia.

Zasada druga – technika tak samo ważna, jak regularność

Choć zdecydowana większość z nas potwierdza, że mycie zębów to czynność naturalna i nie ma mowy o jej zaniedbywaniu, problemy z uzębieniem zdają się przeczyć tym słowom. Ich przyczyną jest przede wszystkim niewłaściwa technika, wiele osób nie wie bowiem, jak dbać o zęby. Warto jednak odetchnąć z ulgą, nie jest to bowiem szczególnie skomplikowane zadanie:
1.    Szczotka powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni od linii dziąseł, a same zęby – czyszczone ruchem wymiatającym albo obrotowym.
2.    Przednia i tylna powierzchnia żująca każdego zęba powinna być szczotkowana ze szczególną delikatnością za pomocą krótkich ruchów do przodu oraz do tyłu.
3.    Chcąc usuwać bakterie i odświeżać oddech pod koniec szczotkowania nie wolno zapominać o języku.

Zasada trzecia – nić dentystyczna tak samo ważna, jak szczotka i pasta do zębów

O konieczności stosowania przynajmniej raz dziennie nici dentystycznej mówi się coraz częściej, spora grupa naszych rodaków nie może jednak przyzwyczaić się do tego rozwiązania. W zdecydowanej większości przypadków nić dentystyczna budzi niepokój przede wszystkim dlatego, że jej użycie jest swego rodzaju zagadką, warto więc zapoznać się z najważniejszymi wytycznymi stomatologów w tym zakresie.
1.    Pomiędzy palcami należy pozostawić nić o długości od 2,5 do 5 centymetrów, w ten sposób łatwiej można wykonywać operacje związane z czyszczeniem.
2.    Nić zagiętą wokół zębów należy delikatnie przesuwać.
3.    W czasie czyszczenia nie wolno zapominać o miejscach poniżej linii dziąseł, choć nić nie powinna dotykać samych dziąseł zbyt gwałtownie.

Zasada czwarta – właściwa dieta tak samo ważna, jak szczotkowanie

To, co jemy, nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Nikt nie namawia nas do całkowitej rezygnacji ze słodyczy, pamiętajmy jednak, że nadmiar cukru jest w stanie zniszczyć nawet najzdrowsze żeby. Warto też ograniczyć przekąski pomiędzy posiłkami, co może wyjść na zdrowie nie tylko naszym zębom, ale i wadze ciała.

Zasada piąta – to, czym szczotkujemy zęby ma znaczenie

Dbanie o zęby wymaga od nas nie tylko właściwej techniki i regularności, ale także stosowania specjalistycznego sprzętu. Pamiętajmy zatem, że oszczędzanie tak na szczoteczce do zębów, jak i na paście nie jest rozwiązaniem, które pomogłoby nam w zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.